تبلیغات
به وبلاگ معماران آینده دانشگاه آزاد رودسر خوش آمدید. - خانه بوردو
پنجشنبه 20 مرداد 1390

خانه بوردو

   نوشته شده توسط: آناهیتا صدرائی و ابراهیم میرزا پور    

رم کولهاس: خانه‌ی بوردو - Rem Koolhaas: Maison à Bordeaux

     
رم کولهاس: خانه‌ی بوردو
 

 

مشخصات بنا:

شروع پروژه: سال 1994 - اتمام ساخت: سال 1998
محل ساخت: بوردو، فرانسه
زمین ساخت: به فاصله‌ی 5 کیلومتر از مرکز بوردو، واقع بر تپه‌ای دماغه‌ای-شکل. دارای چشم‌انداز 180 درجه از شهر و رودخانه.
تقسیم‌بندی فضاها: 500 متر مکعب (فضای اصلی خانه) شامل: 5 اتاق خواب و 3 سرویس بهداشتی؛ 100 متر مکعب (نگهبانی و مهمان‌خانه) شامل: 2 اتاق خواب و 2 سرویس بهداشتی.

http://icivil.ir/up/uploads/13115850141.jpg

همکاران ساخت:

معمار: شرکت OMA/ رم کولهاس
سازه: آروپ لاندن، سیسل بالموند
تاسیسات مکانیکی: جرارد کوئیلاندو
مبلمان نصب‌شده و سطح متحرک: مارتن وان سورن، راف دو پرتر

توضیح پروژه:

در کشور فرانسه، زوجی در خانه‌ای قدیمی اما زیبا زندگی می‌کردند و خواهان خرید خانه‌ای جدید بودند. زمانی که به دنبال یک معمار می‌گشتند، مرد این خانواده در سانحه‌ی رانندگی هولناکی تا مرز مرگ رفت. او زنده ماند، اما حالا به ویلچیر نیازمند بود.

دو سال بعد، این زوج مجدداً به فکر ساخت خانه‌ای جدید افتادند، چرا که مرد خانه احساس می‌کرد در خانه‌ی قدیمی‌شان همچون یک زندانی گیر افتاده است. او به معمار پروژه گفت: "بر خلاف تصور احتمالی شما، من یک خانه‌ی ساده نمی‌خواهم. من به دنبال خانه‌ای پیچیده هستم؛ خانه‌ای که بازتاب دنیای پیچیده‌ی من باشد."

معمار این پروژه، رم کولهاس، می‌گوید: "آن‌ها از ما خانه‌ای می‌خواستند تا به طور واضح دیگران و خود اعضای خانواده را به یاد وضعیت مرد نیندازد. ما سعی کردیم تا در طراحی این خانه به جای جبران کارهایی که مرد خانه قدرت انجامشان را نداشت، بر تمام کارهایی که هنوز می‌توانست انجام دهد تأکید کنیم."

معماران شرکت OMA می‌گویند: "این خانه‌ی 500 متر مکعبی که بر تپه‌ای واقع در ناحیه‌ی بوردو فرانسه قرار گرفته بود، به شکل سه خانه‌ی بر روی هم ساخته شده است. در بخش میانی سازه، یک بالابر مکانیکی تعبیه شده که میان این سه طبقه جابه جا می‌شود - هیچ یک از طبقات بدون این سطح کامل نیستند."

http://icivil.ir/up/uploads/13115850143.jpg

این خانه دارای سه طبقه است، و هر طبقه دارای یک حفره‌ی مستطیل-شکل در ابعاد 3 در 3.5 متر می‌باشد. این حفره تنها زمانی پر می‌شود که آسانسورِ مرد خانه، که دفتر کار او نیز هست، در این فضا قرار گیرد. آسانسور حکم قلب این خانه را دارد. به جای اینکه این آسانسور امکاناتی در اختیار صاحب معلول خود بگذارد، هر طبقه از این خانه‌ تنها وقتی تماماً کامل می‌شود که این آسانسور در طبقه‌ی مورد نظر قرار گرفته باشد. در عمارت بوردو، این افراد سالم هستند که دچار مشکل می‌شوند.

http://icivil.ir/up/uploads/13115850145.jpg

"پایین‌ترین طبقه‌ی خانه مخصوص زندگی راحت و خصوصی اعضای خانه طراحی شده است و شامل غار‌های بزرگی می‌شود که در تپه‌ی نگه‌دارنده‌ی خانه حفر شده‌اند؛ طبقه‌ی میانی که نقش اتاق نشیمن را دارد به صورت اتاقی شیشه‌ای ساخته شده است؛ و طبقه‌ی بالا به دو بخش تقسیم شده است: بخشی مخصوص کودکان و بخش دیگر مخصوص والدین. قلب خانه آسانسوری در ابعاد 3 در 3.5 متر است که آزادانه بین سه طبقه‌ی خانه حرکت می‌کند، و با قرار گرفتن در هر یک از طبقات با بخش نشیمن، آشپزخانه و یا فضای دفتر کار ادغام شده و دسترسی به کتاب‌ها، آثار هنری و انبار شراب را ممکن می‌سازد."

http://icivil.ir/up/uploads/13115850144.jpgمرجع اصلی کدهای جاوا


iroweb.com

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت