تبلیغات
به وبلاگ معماران آینده دانشگاه آزاد رودسر خوش آمدید. - اوللین عنصر معماری باروک
سه شنبه 14 اردیبهشت 1389

اوللین عنصر معماری باروک

   نوشته شده توسط: آناهیتا صدرائی و ابراهیم میرزا پور    

اولین عنصر که در معماری باروک مطرح می شود میدان جلوی کلیسای سن پیتر است .گرچه حود کلیسا قبلا توسط میکل آنژ طراحی شده ولی اینبار شخصی به نام برنینی که از معماران مشهور این دوره است 2 بازو برای جلو این کلیسا طراحی می کند که در نهایت این بازوها فرم بیضی را القا می کنند گرچه قبلا در دوره رنسانس در کف سازی میدان کاپیتل میکل آنژ فرم بیضی را به کار برده بود ولی اینبار فرم بیضی عملا به صورت یک عنصر معماری و شهری در می آید .و این بازوها یکسری رواق کلاسیک با اردر کورنتین است که می شود در زیر آنها راه رفت .

و وسط میدان هم یک میل مصری بزرگ به اسم ابلیس قرار گرفته است .در میان این دوبازو برنینی چند پله قرار داده به طوری که اگر ناظری از روی پله نگاه کند کلیسا را کم طولتر می بیند و تناسبات متناسبتر می شود .دومین معمار مشهور این دوره شخصی بود به نام فرانچسکو برومینی که کلیسای سان کارلو آله کواترو فونتانه (کلیسای 4 فواره )را می سازد.

در این کلیسا نمای مواج جای نمای ساده را می گیرد یعنی ترکیبی از معماری و مجسمه سازی .

از دیگر کارهای برومینی کلیسایی به نام سان ایوو است که در آن فرم مواج در گنبد اجرا شده و گنبد را به شکل فانوس ساخته و یک خط مارپیچ دور نما به صورت مواج طراحی شده است .

معمار بعدی معماری در شهر تورین بود به نام گوارینو گوارینی که کلیسای سن لورنزو را در شهر تورین طراجی می کند .که البته قبلا در شهر روم و در رنسانس میکل آنژ نیز کلیسایی به همین نام طراحی کرده بود.

باروک در ایتالیا شروع می شود ولی در فرانسه به اوج خود می رسد . باروک فرانسه همزمان با لوئی 14 است که از مستبد ترین شاهان فرانسه بوده و چون در این دوره اشرافی گری بسیار زیاد بوده است بنابراین معماری باروک به خدمت اشراف زادگان در می آید و در نتیجه چندان دوام نیاورده و نئو کلاسیک جای آن را می گیرد اما از معماران باروک فرانسه می توان به ماسارو لوئی اشاره کرد .

مهمترین ساختمان دوره باروک در فرانسه کاخ ورسای است که اکنون یک موزه است و در زمان لوئی 13 ساخته شده بود و یک ساختمان معمولی بوده و مانسال به آن 2بازو اضافه کرد که یکی محل شاهزاده ها و دیگری محلی بوده برای وزرا .

طول این کاخ حدود 600 متر است .در این کاخ تلفیقی از معماری -مجسمه سازی -و نقاشی دیده می شود .نقاشیهایی که داخل گچ بری بوده و گچ بریهایی که به شکل بیضی است و بیضی هایی که تکرار شده است .

و این تجملاتی ترین ساختمان ساخته شده است .در این دوره با وجود ساختمان سازی تجملاتی .محوطه سازی تا حدودی ارگانیک است با خطوطی مواج و بیضی شکل با خطوط طبیعی.

این روند منتهی می شود به شهرسازی باروک .از کاخ ورسای خیابانهای شعاعی منتهی می شود به شهر پاریس و این نکته قدرت سیاسی و تسلط لوئی 14 را می رساند که خیابانها منتهی می شود به یک نقطه که کاخ است و این خیابانها با بلوارهای وسیع و پردرخت هستند و خیابانها اشرافی بوده و برای شاه طراحی شده اند ..مهمترین خیابان شانزه لیزه است که منتهی است به طاق نصرت و بعدها برج ایفل در وسط آن ساخته می شود .

از دیگر ساختمانهای مهم این دوره جبهه غربی موزه لوور است که توسط لوئی لوگو ساخته می شود و بعد جبهه شرقی به سبک نئوکلاسیک در قرن 18 ساخته شده است .

کاری که لوگو در این طرح انجام داد استفاده از جفت ستون در نمای کلاسیک بود و دو ستون را روی یک پایه قرار داد که بعدها به جفت ستونهای باروک معروف شد.

این جفت ستونها الگوی معماری باروک شد که گاهی به شکل ستون و گاهی به شکل پای لاستر ساخته شدند.مرجع اصلی کدهای جاوا


iroweb.com

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت