تبلیغات
به وبلاگ معماران آینده دانشگاه آزاد رودسر خوش آمدید. - هنر مسیحیت
سه شنبه 14 اردیبهشت 1389

هنر مسیحیت

   نوشته شده توسط: آناهیتا صدرائی و ابراهیم میرزا پور    

هنر صدر مسیحیت و هنر بیزانس (قرون وسطی)
با قوت گرفتن مسحیت هنر دوره امپراطوری روم، جنبه دینی (كلیسایی) پیدا كرد كه این تغییر در مضمون و موضوع بود. اما، اسلوب همان روش قدیم بود. پس از گذشت اندكی، طبیعت‌گرایی یونانی و رومی، جای خود را به جهان‌بینی مسیحی (كلیسایی) داد.
سپس جنگ‌های صلیبی زمینه‌ساز جانشینی هنر بیزانس به جای هنر مسیحی اولیه گشت. این دوره از سال 330 م. (؟) كه امپراطور قسطنطین پایتخت خود را پی‌ریزی كرد شروع و تا 1453 كه قسطنطنیه به دست ترك‌ها افتاد ادامه یافت. در این دوره هنرمندان بیزنطی (بیزانسی) با كلیسا همراه بودند و در ابتدا كه تصویرسازی انسان ممنوع بود به اشكال دیگر می‌پرداختند. البته بعداً به خاطر مسائل تربیتی ـ عقیدتی، نقوش مقدسین به ابعاد كوچك ساخته می‌شد.
هنر موزاییك و ویترای (استفاده از شیشه‌های رنگی ریز) در این دوره متداول بود و كاشی این دوره به شیوه فرسك (آبرنگ روی آهك) بود و در تزئین كلیساها كاربرد داشتند. نقوش مربوط به این دوره، خشك، بی‌حركت و به دور از طبیعت‌گرایی می‌باشند.
هنر رومانسك
ادامه هنر بیزانسی ومقدمه‌ای بر هنر گوتیك بود كه كماكان در خدمت كلیسای قدرتمند بود. نقاشی فرسك و موزاییك برای تزئین كلیسا وتصویرسازی كتاب‌های مذهبی در این دوره رواج داشت.
جنگ‌های صلیبی برای نجات سرزمین مقدس و برخورد هنرمندان این شیوه با مسلمانان و هنر خاورمیانه (اسلامی) در آن‌ها اثر گذارد.
در این دوره اشكال، تخت، بی‌بعد، خشك و بی‌جان می‌باشند. تأثیر هنر روم نیز در این دوره نمایان است. معماری رومن‌ها ظرافت چندانی ندارد. در معماری این دوره ویژگی‌های معماری شرقی نیز دیده می‌‌شودمرجع اصلی کدهای جاوا


iroweb.com

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت