تبلیغات
به وبلاگ معماران آینده دانشگاه آزاد رودسر خوش آمدید. - کلیسای بزرگ میلان نشانه اوج معماری گوتیک

كلیسای بزرگ میلان، نشانه اوج معماری گوتیك
كلیسای بزرگ میلان، دومین كلیسای بزرگ كاتولیك است كه در ساخت آن سبك گوتیك و نئوگوتیك به كار رفته است.این كلیسا 157 متر طول و 40 هزار نفر گنجایش دارد.

تهران 21 اردیبهشت 1385 

پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری: 

كلیسای بزرگ میلان، دومین كلیسای بزرگ كاتولیك است كه در ساخت آن سبك گوتیك و نئوگوتیك به كار گرفته شده است. 

 بعد از عصر معماری رومانسك (معماری اروپای قرن‌های یازدهم و دوازدهم كه به تقلید از معماری رومی و دارای تاق‌های ضربی و دیوارهای ضخیم بود) حدود AB 1200 بیشتر كلیساها و كاخ‌ها به سبك گوتیك ساخته شدند. 

كلیسای بزرگ میلان هم كه یكی از مشهورترین بناهای اروپا به شمار می‌آید به سبك گوتیك ساخته شده است. در واقع كلیسای میلان دومین كلیسای بزرگ كاتولیك است. این كلیسا 157 متر طول و 40 هزار نفر گنجایش دارد. پنجره‌های محل سرایندگان كر این كلیسا به بزرگ‌ترین پنجره‌های نصب شده در كلیساهای جهان شهرت دارد. پنج شبستان بزرگ این كلیسا با 40 ستون تقسیم می‌شود. راهروهای صلیب‌وار كلیسا خود به چندین راهرو تقسیم می‌شود. این ساختمان عظیم از آجر ساخته شده و رو بنای آن از سنگ مرمر است. 

در شروع ساخت این كلسیای عظیم سه بنای اصلی كه تخریب شدند عبارت بودند از: مكان اسقف اعظم، قصر اردیناری و تعمیرگاه سنت استفن در اسپرینگ و كلیسای قدیمی سنت ماریا گلیور.

در سال 1389 یك مهندس فرانسوی به نام نیكلاس بوناونتور طرح گوتیكی برای ساخت كلیسا ارایه داد. 10 سال بعد فرانسوی دیگری به نام جین میگنات از پارس برای بررسی و ارزیابی كارها فرا خوانده شد. 

در سال 1490 بنا به نظر لودیكو اسفورزا یك گنبد 8 ضلعی برای كلیسا پیشنهاد شد ساخت این گنبد ویژه 10 سال به طول انجامید و درون آن با 4 سری از 15 مجسمه كه هریك نمایانگر چهره قدسین، پیغمبران و دیگر شخصیت‌های بخش اول كتاب انجیل بودند تزئین شدند. 

به مدت چند سال هیچ تزئینی روی بنای خارجی كلیسا انجام نگرفته بود. به دنبال حاكمیت اسپانیایی‌ها این كلیسا با وجودآن كه هنوز تكمیل نشده بود، مورد استفاده قرار گرفت. 

در 20 می سال 1805 ناپلئون باپارت دستور تكمیل كار كلیسار را صادر كرد. او قصد داشت تا به عنوان پادشاه ایتالیا تاجگذاری كند. ناپلئون هزینه تكمیل روكار كلیسا را از خزانه فرانسه تامین كرد به این امید كه این هزینه به دولت فرانسه در آینده بازپرداخت خواهد شد. ظرف 7 سال كار تكمیل بنای بیرونی كلیسا به پایان رسید. برای سپاسگزاری از ناپلئون، مجسمه‌ای از او در بالای یكی از مناره ها نصب شد. در سال‌های بعد بخش‌های بزرگ تاق‌ها و مناره‌ها ساخته شدند. كار ساخت مجسمه‌های جنوبی هم به پایان رسید. در طول سال‌های 1829 تا 1858 پنجره‌های جدیدی جایگزین پنجره‌های قدیمی شدند. آخرین جزئیات كار ساخت كلیسا در قرن بیستم به اتمام رسید.

در ساخت این كلیسا سبك گوتیك و نئوگوتیك بیش از پیش آشكاراست. در واقع این كلیسا یكی از نمادهای شهر میلان محسوب می‌شود كه تاریخی طولانی را پشت سرگذارنده است. 

معماری ایتالیا سبك‌های بسیاری ار تجربه كرده است: بیزانتین و رومانسك، گوتیك، رنسانس، فلوراس و دیگر قسمت‌های ایتالیا، اوج رنسانس، مانریسم مركزی ایتالیا (مانریسم سبك هنری قرن 16 بود كه از ویژگی‌های آن تصنع و دوری از واقعیات و توازن‌های كلاسیك بود)، باروك، قرن هجدهم و بیستم و بالاخره قرن بیستم .در همه سبك‌ها آثار منحصر به فردی در این كشور توسط معماران برجسته ایتالیایی به یادگار گذاشته شده است. مرجع اصلی کدهای جاوا


iroweb.com

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت